NATIONAL ENTREPRENEURSHIP AWARD WINNERS 2017

AWARD TRACK WINNERS

A. Goods

S. No. Award Sub-Category Name of Applicant (organisation or individual, as the case may be) Entrepreneur’s Name & Address
1. Agri, food and forestry products Rays Culinary Delights Pvt. Ltd. Ankush Sharma
Prasoon Gupta (Partner)
E251,Basement, East of Kailash, New Delhi - 110065
2. Engineering systems SenseGiz Technologies Pvt. Ltd Abhishek Latthe
90 / C2 MangalwarPeth, Belgaum, Karnataka-590006
3. Renewable energy and waste management Atomberg Technologies Pvt. Ltd Sibabrata Das
Manoj Meena (CEO)
EL 111, DNA Rd, Electronic Zone, Navi Mumbai, Maharashtra-400710

B. Services

S. No. Award Sub-Category Name of Applicant (organisation or individual, as the case may be) Entrepreneur’s Name & Address
1. IT & ITES, Financial Naffa Innovations Pvt. Ltd Vivek Kumar Singh (Co-founder & CFO)
Kumar Abhishek (Founder & CEO)
217, The Arcade, Brigade Metropolis, ITPL main road, Mahadevpura, Bengaluru – 560048
2. Education Simulanis Solutions Pvt Ltd Raman Talwar C-4, Basement, Lajpat Nagar Part 3, New Delhi 110024
3. Hospitality Oravel Stays Pvt. Ltd. (Brand Name : OYO) Ritesh Agarwal
OYO, 12th Floor, SpazePalazo, Sector - 69, Gurugram - 122001
4. E-Commerce, logistics, transport & other services LogiNext Solutions Private Limited Dhruvil Sanghvi
Manisha Raisinghani (Chief Technology Officer)
901, A Wing, 9th Floor, Supreme Business Park, Supreme City, Powai, Mumbai - 400076

C. Additional Categories

S. No. Award Sub-Category Name of Applicant (organisation or individual, as the case may be) Entrepreneur’s Name & Address
1. Social Enterprises Sampurn(e)arth Environment Solutions Pvt Ltd Ritvik Rao
JayanthNataraju (Co-founder)
Debartha Banerjee (Co-founder)
Office No.2, Mahinder Chambers, W.T.Patil Marg, Near Shivaji Chowk, Chembur, Mumbai 400071
2. Barefoot Enterprises Thejaswini Coconut Farmers Producer Company Ltd. Sunny George, Chairman
Chorikavil Ulahannan Thomas, MD
Thejaswini Coconut Farmers Producer company Ltd, Cherupuzha, Kerala-670511
3. Woman SP Robotic Works Pvt Ltd. Sneha Priya
Pranavan Santhanakrishnan (CTO)
No 37, AP1232, 77th Street, 12th Sector, K.K.Nagar, Chennai - 600078
4. Difficult Areas No selection done

RECOGNITION TRACK WINNERS

1. Institutes/ organizations offering courses on entrepreneurship development

No selection done

2. Institutes/organisations providing incubation, mentorship and handholding support

S. No. Award Sub-Category Name of Applicant (organisation or individual, as the case may be) Name & Address
1. Government C-Camp Dr. Taslimarif Saiyed
Centre for Cellular and Molecular Platforms, NCBS-TIFR Campus- Bangalore
2. Private IKP Knowledge Park, Hyderabad Deepanwita Chattopadhyay
Genomee Valley, Turkapally, Shameerpet Mandal, Medchal-Malkajgiri District, Hyderabad Telangana-500101

3. Mentor (educationists, advisors, consultants working towards entrepreneurship development)

S. No. Award Sub-Category Name of Applicant (organisation or individual, as the case may be) Name & Address
1. Government Dr.G.Subba Ramaiah`, Government ITI, Dhone, AP 12-150/4 Kotha Peta, Dhone (Kurnool Dist) Andhra Pradesh- 518222
Dr. Renu Swarup, Managing Director, BIRAC (Jury’s Special Award) 1st Floor, MTNL Building ,9, CGO Complex, Pragati Vihar, Lodhi Road, New Delhi, Delhi 110003
2. Private Mr Vishwanathan, Bharat Yuva Shakti Trust Nominated by Manikandan
AH 63, 5th Street,4th Floor, L K Residence, Anna Nagar, chennai- 600040